Menu
Nacházíte se zde: Valian.cz / Poradna / Články o českých společnostech / Konec anonymních akcií pro akciové společnosti

Máte dotaz, přání či připomínku?

Kontaktujte nás

Konec anonymních akcií pro akciové společnosti

Dne 27.6.2013 nabyl účinnosti Zákon č. 134/2013 Sb., o některých opatřeních ke zvýšení transparentnosti akciových společností a o změně dalších zákonů . Tím došlo ke změně obchodního zákona týkající se anonymních listinných akcií na majitele. Akciová společnost založená po tomto datu nemůže tedy již vydat akcie na majitele v listinné podobě. Končí tím anonymita majitelů těchto akcií, akcionářů akciové společnosti.

Listinné akcie na majitele vydané před tímto datem musí dříve založená akciová společnost změnit nejpozději do 30.6.2014 na akcie na jméno. Po tomto datu definitivně skončí možnost skrytého vlastníka všech akciových společností.

Akcie na majitele je / bude možno vydávat i nadále, ale pouze v zaknihované formě či jako akcie imobilizované. V obou případech jsou takové akcie uloženy u depozitáře cenných papírů, kterému je poskytnuta také informace o jejich majiteli. Další formou akcií akciových společností jsou akcie na jméno, na nichž je jejich majitel uveden svými osobními údaji.

Výhody anonymity akcií bude možno využívat již pouze prostřednictvím takzvané offshore společnosti, která bude registrována v některém z daňových rájů s neveřejným obchodním rejstříkem. Nejobvyklejším řešením pro skrytí vlastnictví při založení a.s. bývá offshore společnost, která vystupuje jako zakladatel a jediný akcionář akciové společnosti, přičemž tato offshore společnost je ovládána osobou, o které nemusí být ve veřejně přístupných dokumentech a rejstřících žádná zmínka.

Nezávazná objednávka

Pokud máte zájem o naše služby nebo potřebujete nezávaznou konzultaci, přejděte na poptávkový formulář

Aktuality
10/6
Letní slevy i u nás!

Nově jsme pro vás zlevnily virtuální sídla na Praze 6, v Brně a Ostravě. Nyní můžete mít sídlo místo 149 Kč již od 99 Kč! Vybrat si můžete v našem ceníku.

7/9
Nové ceny sídla v Praze 1

Zlevnili jsme pro Vás poskytnutí sídla na prestižní adrese virtuální kanceláře Praha 1 - Křížovnická. Více zde.

Otevřít archiv aktualit