Menu
Nacházíte se zde: Valian.cz / Poradna / Články o českých společnostech / Koupě s.r.o.

Máte dotaz, přání či připomínku?

Kontaktujte nás

Koupě s.r.o.

Pokud se nechcete sami pustit do zakládání společnosti, lze koupit již existující společnost. Tady jsou pak dvě možnosti: 

  • Koupit existující s.r.o., které někdo nabízí k prodeji. Důvody prodeje mohou být různé, od odštěpení od mateřské společnosti, přes generační výměnu majitele, prodej start-upu, až po konkursní řízení.
  • Koupit společnost, které byla založena přímo za účelem prodeje, tzv. ready-made společnost, tedy společnost, která je zapsaná v obchodním rejstříku, má splacený základní kapitál, ale aktivně nepodniká.

Pokud kupujete aktivní společnost, kupujete s ní značku, zákazníky, ale i kompletní historii, na kterou budete navazovat. U existující společnosti nás musí zajímat především její stav, o kterém nejlépe vypovídá účetnictví a účetní výkazy. Důležité jsou rovněž dodavatelsko- odběratelské smlouvy, smlouvy se zaměstnanci, krátkodobé i dlouhodobé závazky, které při prodeji přejdou na kupujícího.

Při koupi ready-made společnosti se historie teprve vytváří, na druhou stranu koupí lze ušetřit čas se zakládáním a zrychlit cestu k podnikání. Zde je nejdůležitějším parametrem výše splaceného základního jmění, která se zapisuje do obchodního rejstříku. Zákon o korporacích umožňuje založit s.r.o. se základním jměním 1 Kč, což ovšem nepůsobí příliš důvěryhodným dojmem. Proto čím vyšší splacené základní jmění, tím lépe.

Při koupi společnosti se v první fázi připraví smluvní dokumentace – smlouva o převodu obchodního podílu, která musí být písemná a podpisy notářsky ověřené.

Pokud společenská smlouva společnosti, která má více společníků, nestanoví jinak, s převodem obchodního podílu stávajících společníků musí souhlasit valná hromada. Ta by měla vyslovit souhlas ideálně ještě před uzavřením smlouvy, nejpozději však do 6 měsíců od data uzavření smlouvy o převodu. Smlouva o převodu nabude účinnosti až po tomto souhlasu.

 

Po podepsání smlouvy se změna musí zapsat do obchodního rejstříku.

 

Nezávazná objednávka

Pokud máte zájem o naše služby nebo potřebujete nezávaznou konzultaci, přejděte na poptávkový formulář

Aktuality
10/6
Letní slevy i u nás!

Nově jsme pro vás zlevnily virtuální sídla na Praze 6, v Brně a Ostravě. Nyní můžete mít sídlo místo 149 Kč již od 99 Kč! Vybrat si můžete v našem ceníku.

7/9
Nové ceny sídla v Praze 1

Zlevnili jsme pro Vás poskytnutí sídla na prestižní adrese virtuální kanceláře Praha 1 - Křížovnická. Více zde.

Otevřít archiv aktualit