Menu
Nacházíte se zde: Valian.cz / Poradna / Články o českých společnostech / Založení firmy - postup

Máte dotaz, přání či připomínku?

Kontaktujte nás

Založení firmy - postup

Založení firmy, nejčastěji společnosti s ručením omezeným - s.r.o., je dalším možným způsobem, jak podnikat. Společnost je založena v okamžiku, kdy se společníci dohodnou na obsahu společenské smlouvy, popř. vydáním zakladatelské listiny jediným zakladatelem, a podepíší jí u notáře.

Vzniká však až okamžikem zapsání do Obchodního rejstříku (dále jen OR). Po sepsání zakladatelské listiny/smlouvy na živnostenském úřadě požádáme o výpis z živnostenského rejstříku, k němuž dokládáme vyplněný formulář, doklad o zaplacení správního poplatku, originál výše uvedené zakladatelské listiny, čestné prohlášení odpovědného zástupce a doklady o odborné způsobilosti včetně dokladů prokazujících délku praxe v oboru, pokud se jedná o živnost vázanou, výpis z katastru nemovitostí a popřípadě i souhlas vlastníka nemovitosti s umístěním sídla.

Základní kapitál společnosti se vkládá na zvláštní účet otevřený v bance na jméno zakládané firmy, který banka zřizuje na základě notářského zápisu o založení společnosti. Minimální výše vkladu společníka, a tedy i výše základního jmění, je minimálně 1 Kč, pokud společenská smlouva neurčí základní jmění vyšší. Tento vklad však již nelze dělit (pro případ budoucího rozdělení kapitálu např. při vstupu dalšího společníka do firmy) a velmi citelně to snižuje jeho garanční funkci. Do dokončení registrace firmy v OR nesmí banka ani společnost s vloženými prostředky nijak disponovat. Vložit základní vklad na jiný účet není přípustné a Obchodní rejstřík by v takovém případě zápis zamítl. Vklad může mít i nepeněžitou formu (nemovité věci, auta apod., oceněné znalcem) a být pro jednotlivé podíly různý.

Poté přichází na řadu návrh na zápis společnosti do Obchodního rejstříku, k němuž je opět zapotřebí prohlášení správce vkladů, souhlas vlastníka s umístěním sídla, společenská smlouva/zakladatelská listina, doklad z banky o založení účtu a složení vkladů, výpis z živnostenského rejstříku, rejstříku trestů, čestné prohlášení jednatelů o právní způsobilosti a způsobilosti k provozování živnosti a podpisový vzor jednatele. Kromě rejstříkového soudu může zápisy týkající se obchodních společností do obchodního rejstříku provést i notář formou přímého zápisu, což ušetří čas, práci i finance. Notář na rozdíl od soudu nevede žádné řízení, ale rovnou provede zápis a vloží listiny do sbírky. S aktuálním výpisem je třeba zajít do banky, kde uvolní bankovní účet včetně finančních prostředků na něm. Zapomenout se nesmí ani na registraci společnosti na finančním úřadě, zdravotní pojišťovně a správě sociální a zdravotního zabezpečení.

 

Nezávazná objednávka

Pokud máte zájem o naše služby nebo potřebujete nezávaznou konzultaci, přejděte na poptávkový formulář

Aktuality
10/6
Letní slevy i u nás!

Nově jsme pro vás zlevnily virtuální sídla na Praze 6, v Brně a Ostravě. Nyní můžete mít sídlo místo 149 Kč již od 99 Kč! Vybrat si můžete v našem ceníku.

7/9
Nové ceny sídla v Praze 1

Zlevnili jsme pro Vás poskytnutí sídla na prestižní adrese virtuální kanceláře Praha 1 - Křížovnická. Více zde.

Otevřít archiv aktualit