Menu
Nacházíte se zde: Valian.cz / Poradna / Články o českých společnostech / Změna názvu společnosti

Máte dotaz, přání či připomínku?

Kontaktujte nás

Změna názvu (jména) společnosti

Určení názvu společnosti neboli obchodní firmy je základním stavebním kamenem zakladatelského dokumentu společnosti.  Podnikatel může název společnosti změnit kdykoliv, pokud to považuje za nutné či vhodné.

Vzhledem k tomu, že změnou názvu společnosti dochází současně i ke změně zakladatelské smlouvy / listiny, patří tato změna mezi podstatné záležitosti, o nichž rozhoduje jediný společník či valná hromada a musí být osvědčena notářem.

Z pohledu státních orgánů je klíčovým identifikátorem společnosti její IČ, které je unikátní a od okamžiku prvotní registrace společnosti v obchodním rejstříku se nemění bez ohledu na to, jak se společnost bude jmenovat. Jedná se tak tedy spíše o marketingový prvek a jeho změna může např. vymezovat etapy vývoje společnosti.

Nový název nesmí být zaměnitelný s názvem již existující společnosti a je proto lepší mít připraveno více variant.

Nutnost notářského zápisu

Po vyhotovení notářského zápisu je třeba podat návrh na změnu údajů na obchodním rejstříku. Po rozhodnutí běží 15denní odvolací lhůta, kterou lze zkrátit vzdáním se práva na odvolání.

Užívání a nahlášení nového názvu firmy

Nový název lze užívat až po nabytí právní moci rozhodnutí, do té doby společnost vystupuje pod názvem původním. Po kladném rozhodnutí je třeba informovat úřady: finanční úřad, ČSSZ, zdravotní pojišťovnu, katastrální úřad, banky, veškeré obchodní partnery a další, které uznáte za vhodné.

Je rovněž nutné nově označit sídlo či provozovnu a provést změny na obchodních dokumentech – fakturách, objednávkách, firemních tiskopisech, mailech, webových doménách apod.

 

Nezávazná objednávka

Pokud máte zájem o naše služby nebo potřebujete nezávaznou konzultaci, přejděte na poptávkový formulář

Aktuality
9/4
Plaťte nově pomocí QR kódu

V naší společnost se neustále snažíme najít způsoby, jak usnadnit život našim zákazníkům a zvýšit kvalitu jejich interakce s našimi službami. S potěšením oznamujeme, že jsme představili novou platební metodu pomocí QR kódu, která poskytuje našim klientům ještě větší variabilitu a komfort.

10/6
Letní slevy i u nás!

Nově jsme pro vás zlevnily virtuální sídla na Praze 6, v Brně a Ostravě. Nyní můžete mít sídlo místo 149 Kč již od 99 Kč! Vybrat si můžete v našem ceníku.

Otevřít archiv aktualit