Menu
Nacházíte se zde: Valian.cz / Poradna / Články o offshore společnostech / ČR není rájem podnikatelů, spíše naopak!

Máte dotaz, přání či připomínku?

Kontaktujte nás

ČR není rájem podnikatelů, spíše naopak!

Odborníci Světové banky vyhodnotili změny, jichž doznalo podnikatelské prostředí ve 181 zemích od loňského do letošního června. Zajímalo je deset klíčových kritérií. Například kolik času zabere rozjezd nové firmy, kolik úřadů musí člověk oběhat, než získá stavební povolení, nebo jak rychle se věřitel dostane ke svým penězům.

Pohled do celkové tabulky je tristní. Před Česko, jehož ekonomika poslední tři roky patřila k nejrychleji rostoucím v Evropě a které se stalo rájem automobilových investorů, se dostaly mimo jiné Kazachstán, Peru, Mongolsko či Namibie. Zjednodušeně řečeno, podnikatel (živnostník) ke svému životu v české kotlině stále potřebuje kvanta razítek.
Jednoduchý není samotný start podnikání. Česko je podle tohoto kritéria až šestaosmdesáté, když podnikatel musí zdolat osm úřednických procedur, na které v průměru potřebuje 15 dní.

Česko se ocitlo mezi pěticí zemí, kde se nejpřísněji reguluje vydávání stavebního povolení. Experti zdejším byrokratům napočítali 36 procedur, jenom o dvě více se vyžadují v Kazachstánu, v Maďarsku jednatřicet. Například v Rakousku stačí třináct.

Prokletím českého podnikatele zůstávají daně, hlavně papírování kolem nich. Česko je jednoduchostí daňové soustavy na 117. místě. Tuzemské firmy vyplňováním daňových přiznání a "tancem" kolem daňových předpisů v průměru stráví 930 hodin, kdežto například firmy švýcarské 63 hodin. Česko sbírá černé tečky i za to, že úpadkové řízení se v průměru vleče šest a půl roku, v Rakousku 1,1 roku.

Světová banka poznamenává, že výsledné pořadí "Doing Business" zcela nevypovídá o podmínkách podnikání v té které zemi. Studie totiž nezahrnuje makroekonomické ukazatele (tempo růstu HDP, inflace), vyspělost infrastruktury nebo kvalifikaci pracovních sil.

ČR se umístilo na 75. místě, v první desítce naopak figuruje Nový Zéland, USA, Dánsko, Velká Británie, Kanada, Austrálie či Norsko.

Nezávazná objednávka

Pokud máte zájem o naše služby nebo potřebujete nezávaznou konzultaci, přejděte na poptávkový formulář