Menu
Nacházíte se zde: Valian.cz / Poradna / Ostatní články / Stanovy spolku

Máte dotaz, přání či připomínku?

Kontaktujte nás

Stanovy spolku

Nejdůležitějším dokumentem každého spolku jsou jeho stanovy. Stanovy spolku definují účel a poslání spolku, obsahují podstatné údaje, jež přesně a detailně identifikují spolek ve smyslu jeho hlavní činnosti, popřípadě také jeho vedlejších činností. Stanovy rovněž specifikují orgány spolku.

Zakladatelé jsou povinni stanovy sepsat a schválit a přiložit je k návrhu na zápis spolku do spolkového rejstříku.

Minimální obsah stanov je stanoven zákonem č. 89/2012 - nový občanský zákoník takto:

  • název a sídlo spolku
  • účel spolku
  • práva a povinnosti členů vůči spolku, popřípadě určení způsobu, jak jim budou práva a povinnosti vznikat
  • určení statutárního orgánu.

Povinnou součástí názvu spolku je slovo „spolek“ nebo výraz „zapsaný spolek“ nebo zkratka „z.s.“ U sídla spolku stačí uvést město nebo obec, kde spolek sídlí, přesná adresa musí však být uvedena v rejstříku a přílohu k návrhu na zápis do rejstříku povinně tvoří souhlas vlastníka nemovitosti s umístěním sídla spolku.

Účel, k němuž je spolek založen, je nutno ve stanovách přesně specifikovat, tento účel je během existence spolku neměnný.

V praxi je proti zákonnému minimu vhodné formulovat stanovy daleko podrobněji, než je zákonné minimum. Je v zájmu zakladatelů pokusit se uvést do textu stanov co nejvíce skutečností, které mohou v průběhu existence spolku přicházet v úvahu, aby nebylo nutno přistupovat ke změnám ve stanovách.

Jestliže v průběhu existence Vašeho spolku nastane přesto nutnost stanovy jakkoli změnit, erudovaní odborníci naší poradenské firmy Valian.cz jsou připraveni Vám s veškerou potřebnou administrativou spolehlivě, rychle a za dobrou cenu pomoci.

Aktuality
10/6
Letní slevy i u nás!

Nově jsme pro vás zlevnily virtuální sídla na Praze 6, v Brně a Ostravě. Nyní můžete mít sídlo místo 149 Kč již od 99 Kč! Vybrat si můžete v našem ceníku.

7/9
Nové ceny sídla v Praze 1

Zlevnili jsme pro Vás poskytnutí sídla na prestižní adrese virtuální kanceláře Praha 1 - Křížovnická. Více zde.

Otevřít archiv aktualit